V torek, 7. 11. 2023, so sedmošolci v okviru vseslovenskega projekta Rastem s knjigo obiskali Valvasorjevo knjižnico in Mestni muzej v Krškem. V Valvasorjevi knjižnici jih je sprejela knjižničarka Renata Vidic, koordinatorica projekta Rastem s knjigo, in jim predstavila cilje projekta, se z njimi pogovorila o pomenu branja in jim razdelila knjige pisateljice Irene Androjna MODRI OTOK, ki jo vsem slovenskim sedmošolcem podeljuje Javna agencija za knjigo RS. Gospa Vidic je učencem predstavila tudi knjižnično informacijski sistem COBISS in jim razkazala knjižnico, ki se je uvrstila med štiri svetovne finaliste za nagrado Splošna knjižnica leta. Nagrado vsako leto podeljuje Mednarodna knjižničarska organizacija (IFLA) najboljšim novim splošnim knjižnicam zgrajenim v preteklem letu. V tem sklopu so si učenci ogledali tudi izjemno kapucinsko knjižnico, kjer jih je navdušil 520 let star latinski slovar.

V Mestnem muzeju Krško so se učenci seznanili z dosežki prebivalcev mesta in občine Krško v različnih obdobjih. Najpomembnejši predstavniki od 17. stoletja dalje so bili Janez Vajkard Valvasor, zakonca Hočevar in družina Mencinger. Ogledali so si stalno razstavo Prvi krški borci, razstavo Valvasorjevi v Krškem, razstavo akademskega kiparja Vladimirja Štovička in občasne razstave o učiteljici in ustanoviteljici občinske Zveze prijateljev Krško Rezi Pirc ter botaniku Alfonzu Paulinu ter najbolj navijaško razstavo »Gol, gol, gol je Krškega simbol«, s katero so v mestu obeležili sto let igranja nogometa v Krškem.

Lokalno.si

EPosavje